Grayhill Inc. 56SD30-01-4-AJS
Part No.:
56SD30-01-4-AJS
Datasheet:
56SD30-01-4-AJS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-3POS 200MA 115V
Shipping
56SD30-01-4-AJS Specifications
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Depth Behind Panel:
12.19mm