Grayhill Inc. 56SD30-01-1-AJS
Part No.:
56SD30-01-1-AJS
Datasheet:
56SD30-01-1-AJS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-12POS 200MA 115V
Shipping
56SD30-01-1-AJS Specifications
Number of Positions:
2 ~ 12
Index Stops:
Adjustable
Circuit per Deck:
SP12T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Depth Behind Panel:
12.19mm