Grayhill Inc. 56P30-01-4-02N
Part No.:
56P30-01-4-02N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
56P30-01-4-02N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2POS 200MA 115V
Shipping
56P30-01-4-02N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
56
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
2
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
4
Circuit per Deck:
4PDT
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
9.58mm