Altech Corporation 56.OW69.1000S
Part No.:
56.OW69.1000S
Manufacturer:
Altech Corporation
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
56.OW69.1000S.pdf
Description:
RELAY SAFETY DPDT 8A 10V
Shipping
56.OW69.1000S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altech Corporation
Series:
OW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
10VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
8 A
Switching Voltage:
400VAC, 250VDC - Max
Features:
Sealed - Fully
Termination Style:
PC Pin
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
Operating Temperature:
15 ms
Contact Material:
12 ms
Operate Time:
-40°C ~ 70°C