Altech Corporation 56.OA12.1242C
Part No.:
56.OA12.1242C
Manufacturer:
Altech Corporation
Category:
Safety Relays
Package:
Datasheet:
56.OA12.1242C.pdf
Description:
OA561212V 4NO/2NC AGSN02+02UMAU
Shipping
56.OA12.1242C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altech Corporation
Series:
OA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):
8 A
Switching Voltage:
400VAC, 250VDC - Max
Features:
Termination Style:
PC Pin
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
Operating Temperature:
20 ms
Contact Material:
6 ms
Operate Time:
-40°C ~ 85°C