Grayhill Inc. 56BSP30-01-2-03N
Part No.:
56BSP30-01-2-03N
Datasheet:
56BSP30-01-2-03N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 200MA 115V
Shipping
56BSP30-01-2-03N Specifications
Number of Positions:
3
Index Stops:
Fixed
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP3T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Length:
3.18mm
Angle of Throw:
30°
Depth Behind Panel:
9.58mm