Grayhill Inc. 56BSDP30-01-2-AJN
Part No.:
56BSDP30-01-2-AJN
Datasheet:
56BSDP30-01-2-AJN.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2-6POS 200MA 115V
Shipping
56BSDP30-01-2-AJN Specifications
Number of Positions:
2 ~ 6
Index Stops:
Adjustable
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP6T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Length:
3.18mm
Angle of Throw:
30°
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:
9.58mm