Grayhill Inc. 56BS30-01-2-05S
Part No.:
56BS30-01-2-05S
Datasheet:
56BS30-01-2-05S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 200MA 115V
Shipping
56BS30-01-2-05S Specifications
Number of Positions:
5
Index Stops:
Fixed
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DP5T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Length:
3.18mm
Angle of Throw:
30°
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:
12.19mm