Grayhill Inc. 56B36-01-1-10S-F
Part No.:
56B36-01-1-10S-F
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
56B36-01-1-10S-F.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 200MA 115V
Shipping
56B36-01-1-10S-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
56
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Screwdriver Slot
Actuator Length:
3.18mm
Angle of Throw:
36°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
12.19mm