Grayhill Inc. 56B30-01-2-02N
Part No.:
56B30-01-2-02N
Datasheet:
56B30-01-2-02N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 2POS 200MA 115V
Shipping
56B30-01-2-02N Specifications
Number of Positions:
2
Number of Poles per Deck:
2
Circuit per Deck:
DPDT
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Length:
3.18mm
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
9.58mm