Grayhill Inc. 56B30-01-1-12N-C
Part No.:
56B30-01-1-12N-C
Datasheet:
56B30-01-1-12N-C.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 200MA 115V
Shipping
56B30-01-1-12N-C Specifications
Number of Positions:
12
Index Stops:
Continuous
Circuit per Deck:
SP12T
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Length:
3.18mm
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
12.19mm