Grayhill Inc. 55SP30-01-1-07N
Part No.:
55SP30-01-1-07N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
55SP30-01-1-07N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 7POS 200MA 115V
Shipping
55SP30-01-1-07N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
55
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
7
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP7T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Brass
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:
13.51mm