TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0811-20-9CS2502
Part No.:
55PC0811-20-9CS2502
Datasheet:
55PC0811-20-9CS2502.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG WHT FEET
Shipping
55PC0811-20-9CS2502 Specifications
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/32
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Diameter:
0.058" (1.47mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.010" (0.25mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
150°C