TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0214-20-9
Part No.:
55PC0214-20-9
Datasheet:
55PC0214-20-9.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 20AWG WHT
Shipping
55PC0214-20-9 Specifications
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/32
Conductor Material:
Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.054" (1.37mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
200°C