TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0211-22-9CS2600
Part No.:
55PC0211-22-9CS2600
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55PC0211-22-9CS2600.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 22AWG WHT
Shipping
55PC0211-22-9CS2600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
22 AWG
Conductor Strand:
19/34
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
150°C