TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0211-18-9
Part No.:
55PC0211-18-9
Datasheet:
55PC0211-18-9.pdf
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 18AWG WHT
Shipping
55PC0211-18-9 Specifications
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
18 AWG
Conductor Strand:
19/30
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Diameter:
0.064" (1.63mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
150°C