TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0211-16-9CS2502
Part No.:
55PC0211-16-9CS2502
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55PC0211-16-9CS2502.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG WHT FEET
Shipping
55PC0211-16-9CS2502 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
16 AWG
Conductor Strand:
19/29
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.071" (1.80mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
150°C