TE Connectivity Raychem Cable Protection 55PC0111-14-9
Part No.:
55PC0111-14-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55PC0111-14-9.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE FOOT
Shipping
55PC0111-14-9 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
14 AWG
Conductor Strand:
19/27
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.081" (2.06mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.006" (0.15mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
150°C