TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 55LF0114-26-0
Part No.:
55LF0114-26-0
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55LF0114-26-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK FEET
Shipping
55LF0114-26-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
26 AWG
Conductor Strand:
19/38
Conductor Material:
Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.032" (0.81mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.005" (0.13mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C