TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A7113-16-2
Part No.:
55A7113-16-2
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55A7113-16-2.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V RED
Shipping
55A7113-16-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
55A7113
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
16 AWG
Conductor Strand:
19/29
Conductor Material:
Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.075" (1.90mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.010" (0.25mm)
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C