TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A6359-26-0
Part No.:
55A6359-26-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55A6359-26-0.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 26AWG 600V BLACK
Shipping
55A6359-26-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
55A6359
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
26 AWG
Conductor Strand:
19/38
Conductor Material:
Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.032" (0.81mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
Voltage:
600V