TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0816-26-9
Part No.:
55A0816-26-9
Datasheet:
55A0816-26-9.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 26AWG WHT FEET
Shipping
55A0816-26-9 Specifications
Series:
55A0816
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
26 AWG
Conductor Strand:
19/38
Conductor Material:
Copper Alloy, Nickel Coated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.040" (1.02mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.009" (0.23mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C