TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-22-4
Part No.:
55A0111-22-4
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55A0111-22-4.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG 600V YELLOW
Shipping
55A0111-22-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
55A0111
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
22 AWG
Conductor Strand:
19/34
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.043" (1.09mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C