TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0111-20-90
Part No.:
55A0111-20-90
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
55A0111-20-90.pdf
Description:
HOOKUP STRND 20AWG WHT/BLK FOOT
Shipping
55A0111-20-90 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
55A0111
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/32
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C