3M (TC) 5590HSQ-21(25)
Part No.:
5590HSQ-21(25)
Manufacturer:
3M (TC)
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
5590HSQ-21(25).pdf
Description:
THERM PAD 21MMX21MM GRAY 1=25/PK
Shipping
5590HSQ-21(25) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M (TC)
Series:
5590H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Interface Pad, Sheet
Shape:
Square
Outline:
21.00mm x 21.00mm
Thickness:
0.0197" (0.500mm)
Material:
Acrylic Elastomer
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
0.46°C/W