3M (TC) 5590H05-37.75-22.2
Part No.:
5590H05-37.75-22.2
Manufacturer:
3M (TC)
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
5590H05-37.75-22.2.pdf
Description:
THERM PAD 37.75MMX22.2MM 1=25/PK
Shipping
5590H05-37.75-22.2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M (TC)
Series:
5590H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Interface Pad, Sheet
Shape:
Rectangular
Outline:
37.75mm x 22.20mm
Thickness:
0.0197" (0.500mm)
Material:
Acrylic Elastomer
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
0.46°C/W