3M (TC) 5590H-05-12.7-5
Part No.:
5590H-05-12.7-5
Manufacturer:
3M (TC)
Category:
Pads, Sheets
Package:
Datasheet:
5590H-05-12.7-5.pdf
Description:
THERM PAD 5M X 12.7MM GRAY
Shipping
5590H-05-12.7-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M (TC)
Series:
5590H
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Usage:
Type:
Interface Pad, Roll
Shape:
Rectangular
Outline:
5.00m x 12.70mm
Thickness:
0.0197" (0.500mm)
Material:
Acrylic Elastomer
Adhesive:
Tacky - Both Sides
Backing, Carrier:
Color:
Gray
Thermal Resistivity:
0.46°C/W