Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) 5506-20-140-24-PTH
Part No.:
5506-20-140-24-PTH
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Thermistors
Package:
Coin 14.0mm Dia x 1.5mm W
Datasheet:
5506-20-140-24-PTH.pdf
Description:
SENSOR PTC 20OHM 25% COIN
Shipping
5506-20-140-24-PTH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Coin 14.0mm Dia x 1.5mm W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance @ 25°C:
20 Ohms
Resistance Tolerance:
±25%
Operating Temperature:
Power - Max:
40 W