Bourns Inc. 53RAA-R25-A10L
Part No.:
53RAA-R25-A10L
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
53RAA-R25-A10L.pdf
Description:
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR
Shipping
53RAA-R25-A10L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio 53
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Sealed
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±150ppm/°C
Rotation:
290°
Resistive Material:
Cermet
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)