Grayhill Inc. 53M15-05B24N
Part No.:
53M15-05B24N
Datasheet:
53M15-05B24N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 24POS 250MA 115V
Shipping
53M15-05B24N Specifications
Number of Positions:
24
Number of Decks:
5
Circuit per Deck:
SP24T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Depth Behind Panel:
57.10mm