Grayhill Inc. 53M15-03-1-13S
Part No.:
53M15-03-1-13S
Datasheet:
53M15-03-1-13S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 13POS 250MA 115V
Shipping
53M15-03-1-13S Specifications
Number of Positions:
13
Number of Decks:
3
Circuit per Deck:
SP13T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Depth Behind Panel:
40.18mm