Grayhill Inc. 53M15-02-1-21S
Part No.:
53M15-02-1-21S
Datasheet:
53M15-02-1-21S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 21POS 250MA 115V
Shipping
53M15-02-1-21S Specifications
Number of Positions:
21
Number of Decks:
2
Circuit per Deck:
SP21T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Depth Behind Panel:
31.72mm