Grayhill Inc. 53HS15-04B24S
Part No.:
53HS15-04B24S
Datasheet:
53HS15-04B24S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 24POS 250MA 115V
Shipping
53HS15-04B24S Specifications
Number of Positions:
24
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
4
Circuit per Deck:
SP24T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Depth Behind Panel:
48.64mm