Grayhill Inc. 53HS15-02-1-20N
Part No.:
53HS15-02-1-20N
Datasheet:
53HS15-02-1-20N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 20POS 250MA 115V
Shipping
53HS15-02-1-20N Specifications
Number of Positions:
20
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
2
Circuit per Deck:
SP20T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
11.10mm
Features:
Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:
31.72mm