Vishay Spectrol 534B1104JC
Part No.:
534B1104JC
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
534B1104JC.pdf
Description:
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Shipping
534B1104JC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Spectrol
Series:
534
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
100k
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
10.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
20ppm/°C
Rotation:
3600°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Slotted
Actuator Length:
0.812" (20.63mm)
Actuator Diameter:
0.2497" (6.34mm)