Boyd Laconia, LLC 531302B02500G
Part No.:
531302B02500G
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
531302B02500G.pdf
Description:
HEATSINK TO-220 H=2.5" BLK W/PIN
Shipping
531302B02500G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-220, TO-202
Attachment Method:
Bolt On and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
2.500" (63.50mm)
Width:
1.375" (34.93mm)
Diameter:
Fin Height:
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
6.0W @ 40°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
4.00°C/W @ 500 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
8.00°C/W