Pomona Electronics 5291A-24-0
Part No.:
5291A-24-0
Manufacturer:
Pomona Electronics
Category:
Banana, Meter Interface
Package:
Datasheet:
5291A-24-0.pdf
Description:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Shipping
5291A-24-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pomona Electronics
Series:
5291A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Stacking Method:
Non Stackable
Configuration:
Banana to Banana
1st Connector:
Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable
2nd Connector:
Cable Length:
24.0" (609.60mm)
Type:
Patch Cord
Contents:
1 Lead, Black
Material - Insulation:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Wire Gauge:
12 AWG
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Ratings:
CAT III 1000V, IEC 1010
Current Rating (Amps):
7A