Grayhill Inc. 51BP22-01-1-16S
Part No.:
51BP22-01-1-16S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
51BP22-01-1-16S.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Shipping
51BP22-01-1-16S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
51
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
16
Index Stops:
Continuous
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP16T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Screwdriver Slot
Actuator Length:
3.18mm
Angle of Throw:
22.5°
Contact Material:
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
13.64mm