Grayhill Inc. 51A22-01-1-14N
Part No.:
51A22-01-1-14N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
51A22-01-1-14N.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
Shipping
51A22-01-1-14N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Grayhill Inc.
Series:
51
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
14
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP14T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC:
115 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:
9.53mm
Angle of Throw:
22.5°
Contact Material:
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.77mm