Wakefield-Vette 518-95AB-MS4
Part No.:
518-95AB-MS4
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
518-95AB-MS4.pdf
Description:
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
Shipping
518-95AB-MS4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
518
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Board Level
Package Cooled:
Half Brick DC/DC Converter
Attachment Method:
Bolt On, Thermal Material
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
2.402" (61.00mm)
Width:
2.280" (57.91mm)
Diameter:
Fin Height:
0.950" (24.13mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
11.0W @ 60°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.00°C/W @ 300 LFM