Boyd Laconia, LLC 513202B02500G
Part No.:
513202B02500G
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
513202B02500G.pdf
Description:
HEAT SINK
Shipping
513202B02500G Specifications
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-220
Attachment Method:
Bolt On and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
2.000" (50.80mm)
Width:
1.375" (34.93mm)
Diameter:
Fin Height:
0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
2.0W @ 20°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
3.00°C/W @ 400 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
9.00°C/W