EAO 51-135.025D2F
Part No.:
51-135.025D2F
Manufacturer:
EAO
Category:
Keylock Switches
Package:
Datasheet:
51-135.025D2F.pdf
Description:
ACTUATOR, 25 MM, 1 NC / 1 NO, R
Shipping
51-135.025D2F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EAO
Series:
51
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Circuit:
DPST-NO/NC
Number of Positions:
2
Switch Function:
On-Off, Off-On
Contact Timing:
Not Specified
Current Rating (Amps):
5A (AC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Flat Key
Key Removable Positions:
Right
Angle of Throw:
90°
Contact Material:
Silver
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Features:
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C