Visual Communications Company - VCC 5110F1LC
Part No.:
5110F1LC
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
5110F1LC.pdf
Description:
LED RED 5/32" HOLE LOWCUR PNLMNT
Shipping
5110F1LC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
5110F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
1.8V
Current:
7mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.16" (4.06mm)
Lens Size:
3mm, T-1
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
2.5mcd
Wavelength - Peak:
635nm
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 4.4" (111.80mm)