MDE Semiconductor Inc 5.0SMLJ58CA
Part No.:
5.0SMLJ58CA
Datasheet:
5.0SMLJ58CA.pdf
Description:
TVS DIODE UP 58VRWM 93.6VC
Shipping
5.0SMLJ58CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.5A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)