MDE Semiconductor Inc 5.0SMLJ51A
Part No.:
5.0SMLJ51A
Datasheet:
5.0SMLJ51A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 51VRWM 82.4VC
Shipping
5.0SMLJ51A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
60.7A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)