MDE Semiconductor Inc 5.0SMLJ160A
Part No.:
5.0SMLJ160A
Datasheet:
5.0SMLJ160A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 160VRWM 259VC
Shipping
5.0SMLJ160A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.3A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)