MDE Semiconductor Inc 5.0SMDJ85A
Part No.:
5.0SMDJ85A
Datasheet:
5.0SMDJ85A.pdf
Description:
TVS DIODE UP 85VRWM 137VC
Shipping
5.0SMDJ85A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36.5A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)