MDE Semiconductor Inc 5.0SMDJ6.5CA
Part No.:
5.0SMDJ6.5CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
5.0SMDJ6.5CA.pdf
Description:
TVS DIODE UP 6.5VRWM 11.2VC
Shipping
5.0SMDJ6.5CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
5.0SMDJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
446.5A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)