MDE Semiconductor Inc 5.0SMDJ36CA
Part No.:
5.0SMDJ36CA
Datasheet:
5.0SMDJ36CA.pdf
Description:
TVS DIODE UP 36VRWM 58.1VC
Shipping
5.0SMDJ36CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
86.1A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)