MDE Semiconductor Inc 5.0SMDJ18CA
Part No.:
5.0SMDJ18CA
Datasheet:
5.0SMDJ18CA.pdf
Description:
TVS DIODE UP 18VRWM 29.2VC
Shipping
5.0SMDJ18CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
172A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)